poniedziałek, 27 marca 2017

Pełnoziarniste muffinki bananowe z masłem orzechowym i czekoladą

Połączenie banana z masłem orzechowym od pierwszego kęsa było dla mnie czymś absolutnie fantastycznym! Od tamtej pory próbuję różne warianty tego zestawu - najczęściej pod postacią owsianki, która w takiej wersji pojawia się często w proponowanych przeze mnie jadłospisach. Tym razem powstały muffiny na bazie mąki pełnoziarnistej, do których nie trzeba dodawać dużej ilości słodzideł - wystarczą 2 łyżki miodu, choć moim zdaniem byłyby całkiem słodkie nawet bez tego dodatku. Słodkości nadają już same rozgniecione, dojrzałe banany, które przepięknie pachną podczas pieczenia!

Składniki, 12 muffinek:
250 g mąki pszennej pełnoziarnistej (typ 1850)
3 dojrzałe banany
1 czubata łyżka masła orzechowego
2 jajka
1/2 szklanki oleju roślinnego
2 łyżki miodu
1 łyżeczka proszku do pieczenia
pół łyżeczki sody
1 łyżeczka cynamonu
100 g gorzkiej czekolady, posiekanej

Przygotowanie:
Banany blendujemy z miodem, masłem orzechowym, olejem oraz jajkami. Mąkę mieszamy z sodą, proszkiem do pieczenia, cynamonem oraz czekoladą. Składniki łączymy ze sobą łyżką, przekładamy do formy na muffinki wyłożonej papilotkami. Pieczemy 20 minut w 200 st. Po wyjęciu z piekarnika wyjmujemy z formy i studzimy na kratce.

Wartość energetyczna 1 muffinki: 261 kcal

Oryginalny przepis pochodzi ze strony littlehungrylady.pl

Szaszłyki z kurczaka z ananasem i papryką z ryżem curry z warzywami

Choć szaszłyki kojarzą się głównie z latem i sezonem grillowym, nie ma żadnych przeszkód aby przygotować je nawet zimą. Wystarczy grill elektryczny lub najzwyklejsza na świecie patelnia grillowa. Grillowany ananas fantastycznie mięknie i mam i nadaje całemu daniu przyjemnej słodkości - o ile oczywiście lubicie takie połączenia. W połączeniu z ryżem curry tworzy fantastyczne danie z nutką orientu.

Składniki, 2 porcje:
200-300 g piersi z kurczaka
1/2 mniejszego ananasa (ok. 150g)
1/2 papryki
czosnek, oregano, kurkuma, tymianek, mielona papryka, sól i pieprz do smaku
1 łyżka oleju
100 g brązowego ryżu
łyżka oleju (lub najlepiej oliwy z pomidorów).
4 suszone pomidory
1/2 pora (biała część)
curry

Przygotowanie:
Szaszłyki: Kurczaka pokroić na większą kostkę, doprawić solą, pieprzem i pozostałymi przyprawami oraz olejem, wymieszać. ananasa pokroić w kostkę, paprykę w cząstki podobnej wielkości. Składniki nadziewać na patyczki, ułożyć na naczyniu, przykryć folią i odstawić do lodówki na minimum 30 minut. Grillować na grillu elektrycznym/patelni grillowej około 10 minut co jakiś czas obracając.
Ryż: Ryż brązowy ugotować. Na patelni rozgrzać olej, wrzucić pokrojonego w cienkie półplasterki pora, Poddusić kilka chwil aż por zmięknie, dodać drobno posiekane suszone pomidory, posypać curry (ok. 1/2 łyżeczki). Dodać ugotowany ryż, wymieszać. Podawać z ulubioną sałatą.

Wartość energetyczna 1 porcji (szaszłyki ze 100 g mięsa + ryż): 492 kcal

Oryginalny przepis (szaszłyki) pochodzi ze strony kwestiasmaku.com

Sałatka z gruszką, serem pleśniowym i orzechami włoskimi

Pierwsze raz kiedy natknęłam się na połączenie gruszki oraz sera pleśniowego - przyznam szczerze - miałam bardzo duże wątpliwości. Jednak jako że testowanie nowych połączeń smakowych jest dla mnie na porządku dziennym - zdecydowałam się na wypróbowanie i tego zestawu. Zderzenie tak skrajnych smaków jest naprawdę fantastyczne! Choć nie polecam nadużywania serów pleśniowych w codziennej diecie, takie urozmaicenie swojego menu raz na jakiś czas jest naprawdę w porządku!

Składniki, 2 porcje:
1 mała gruszka
2 duże garście dowolnego miksu sałat (np. z rukolą)
6 grubo posiekanych orzechów włoskich
50g sera pleśniowego (rokpol/lazur/gorgonzola)
2 łyżki soku z cytryny
2 łyżki oliwy z oliwek
1/2 ząbka czosnku
1 łyżeczka miodu
1 łyżeczka octu winnego lub ryżowego
sól, pieprz do smaku

Przygotowanie:
Na talerzach rozłożyć miks sałat, delikatnie oprószyć solą oraz pieprzem. Gruszkę przekroić na pół, następnie każdą połówkę wzdłuż na plasterki. Położyć na sałatach, skropić cytryną. Ser pleśniowy pokroić w małą kosteczkę lub pokruszyć na gruszki, posypać orzechami. Z oliwy, startego czosnku, miodu, octu, soli oraz pieprzu zrobić dressing. Polać po sałatce.

Wartość energetyczna 1 porcji: 300 kcal

Oryginalny przepis pochodzi ze strony kwestiasmaku.com

niedziela, 26 marca 2017

Pieczona pierś z indyka - pyszna domowa wędlina

Mięsa pieczone w całości, które można wykorzystać później na zimno na kanapki mają ogromny plus - w porównaniu do sklepowych wędlin mamy pewność, że nie mają w składzie całej masy zbędnych dodatków do żywności. Ja tym razem wykorzystałam filet z indyka, a dzięki dodatkowi licznych przypraw mięsko jest pyszne i bardzo aromatyczne. Pieczenie w rękawie natomiast pozwala na zachowanie odpowiedniej wilgotności.

Składniki:
1 kg piersi z indyka
3 łyżki oleju roślinnego
1 łyżka musztardy
2 ząbki czosnku
1 łyżeczka mielonej papryki słodkiej
1/2 łyżeczki ostrej papryki
1 łyżeczka soli
1 łyżeczka majeranku
1 liść laurowy
2 ziela angielskie
szczypta zmielonego pieprzu

Przygotowanie:
Pierś z indyka opłukać, wysuszyć ręcznikiem papierowym. W miseczce dokładnie wymieszać składniki marynaty - olej, musztardę, przeciśnięty przez praskę lub starty czosnek, sól, pieprz oraz pozostałe przyprawy. Tak przygotowaną mieszanką dokładnie ponacierać indyka. Przełożyć do naczynia, przykryć folią spożywczą i odstawić na 3-4 h, a najlepiej na całą noc do lodówki. Zamarynowaną pierś przełożyć do rękawa do pieczenia, szczelnie go spiąć, a następnie zrobić 2-3 małe nacięcia aby dać ujście powstającej podczas pieczenia parze. Wstawić do piekarnika rozgrzanego do 200 st. i piec 25 minut (grzałka dolna i górna). Po tym czasie zmniejszyć temperaturę do 175 st. i piec kolejne 35 minut. Po upływie godziny rozciąć folię, odsłonić indyka i piec jeszcze 20 minut. Wyjąć z piekarnika, ostudzić i schłodzić w lodówce.


Oryginalny przepis pochodzi ze strony anikagotuje.blogspot.com

Pudding chia z mango

Uwielbiam wszelkie potrawy na bazie mleka kokosowego, ponieważ są zwykle niesamowicie aksamitne. Ten pudding przypadł mi wyjątkowo do gustu ze względu na dodatek mojego ukochanego mango, ale równie dobrze nadadzą się tutaj inne, ulubione przez Was owoce (w sezonie szczególnie polecam maliny!). Deser jest bardzo prosty w przygotowaniu i do tego pięknie wygląda!

Składniki, 4 porcje:
400 ml mleka kokosowego
4 czubate łyżki nasion chia
ziarenka z 1 laski wanilii
2 łyżki miodu
1 duże mango

Przygotowanie:
Do rondelka wsypać nasiona chia, zalać mlekiem kokosowym, dodać ziarenka z 1 laski wanilii oraz miód, pomału zagotować. Gotować pod przykryciem na małym ogniu około 10 min. Przelać do pucharków, a gdy masa przestygnie wstawić do lodówki na 2-3h (nie jest to konieczne, bo masa będzie już całkiem gęsta - ja lubię jednak kiedy pudding jest bardziej "zbity"). Przed podaniem położyć na wierzchu pokrojone w kosteczkę lub zblendowane na puree mango (u mnie pół na pół).

Wartość energetyczna 1 porcji: 316 kcal

wtorek, 7 marca 2017

Muffinki żytnie ze szpinakiem, papryką i ricottą

Ten przepis powstał, kiedy poszukiwałam inspiracji na jakiś fajny, prosty i syty lunch, który bez problemu można zabrać do pracy. Tak urodził się pomysł na wytrawne muffinki. Oryginalny przepis zawierał w składzie zwykłą mąkę pszenną - ja postanowiłam swoją wersję ulepszyć i zrobić małą podmianę na coś znacznie zdrowszego. Muffinki wyszły fantastyczne, syte i bardzo aromatyczne. Z pewnością urozmaicą Wasze codzienne menu :)

Składniki, 12 sztuk:
280 g mąki żytniej pełnoziarnistej
250 g ricotty
250 g świeżego szpinaku
1 płaska łyżeczka masła
1 średnia papryka czerwona
30 g żółtego sera, startego na drobnych oczkach
2 jajka
250 ml mleka
60 g oleju roślinnego / roztopionego masła
1 ząbek czosnku
3 łyżeczki proszku do pieczenia
1 płaska łyżeczka soli
1 łyżeczka granulowanego czosnku
1/2 łyżeczki oregano
1/2 łyżeczki świeżo mielonego pieprzu

Przygotowanie:
Na patelni rozpuścić masło, dodać szpinak, mieszać aż zmniejszy swoją objętość. Dodać rozgnieciony przez praskę lub posiekany ząbek czosnku, wymieszać.
Piekarnik nagrzać do 200 st. Do miski przesiać mąkę, proszek do pieczenia, dodać sól, czosnek granulowany, oregano, pokrojoną w drobną kosteczkę paprykę, oraz podduszony szpinak i wymieszać. W osobnym naczyniu rozbić jajka, dodać mleko oraz olej, dokładnie razem roztrzepać. Wlać do składników suchych, wymieszać krótko do połączania się składników, następnie dodać ricottę i ponownie wymieszać (masa będzie dość gęsta). Nakładać do foremki wyłożonej papilotkami, posypać startym serem żółtym i piec około 25 minut, aż patyczek wbity w środek będzie suchy. Wyjąć z piekarnika, po 5-10 minutach babeczki wyjąć z foremki na deskę. Zostawić do ostudzenia.

Wartość energetyczna 1 muffinki: 197 kcal 



Oryginalny przepis pochodzi ze strony kulinarnamekka.com
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...