środa, 16 grudnia 2015

Pasztet z czerwonej soczewicy

Pierwsze podejście do tego pasztetu było owiane wielką zagadką - czy wyjdzie, czy będzie zjadliwy, czy zachowa odpowiednią konsystencję... Oczywiście, jako osoba która akurat kulinarnych eksperymentów się nie boi - zaryzykowałam. W ten sposób powstało jedno z moich ulubionych wegetariańskich dań - i uwaga - jedno z dań cieszących się największą popularnością na rodzinnych spotkaniach, wśród wielu zagorzałych mięsożerców :)
Pasztet jest niesamowicie aromatyczny i ma piękny pomarańczowo-żółty kolor. Jego konsystencja pozwala zarówno na krojenie go w stabilne plasterki, jak i rozsmarowywanie na kanapce.

Składniki:
1 szklanka czerwonej soczewicy
3 goździki
1 liść laurowy
2 ziarna ziela angielskiego
3 marchewki
2 łyżki oleju
1 cebula
2 ząbki czosnku
1 łyżeczka łagodnego curry
1 łyżeczka majeranku
szczypta tymianku
szczypta mielonego imbiru
3 roztrzepane jajka
2 łyżki pestek słonecznika

Przygotowanie:
Do garnka wlać 2 szklanki wody, wsypać płaską łyżeczkę soli, zagotować. Wsypać opłukaną soczewicę, dodać goździki, liście laurowe oraz ziele angielskie. Gotować bez przykrycia około 15 minut, co pewien czas mieszając. Soczewica powinna się rozpaść, tworząc gęstą papkę. Wyjąć przyprawy.
Obrane i umyte marchewki zetrzeć na drobnej tarce. Cebulę posiekać, czosnek przecisnąć przez praskę. Na głębokiej patelni rozgrzać olej (około 2 łyżek), wsypać curry oraz imbir, zamieszać, a następnie dodać cebulę z czosnkiem. Zeszklić. Dodać marchewkę, 2-3 łyżki wody i dusić aż zmięknie. Przestudzić. Dodać do garnka z soczewicą, wymieszać, doprawić do smaku solą oraz świeżo mielonym pieprzem. Dodać rozkłócone jajka. Całość można zblendować dla otrzymania gładszej masy.
Masę przełożyć do keksówki o wymiarach 25x12 cm wyłożonej papierem do pieczenia. Posypać pestkami słonecznika i lekko je docisnąć. Wstawić do piekarnika rozgrznaego do 200st. C i piec około 1h (pasztet powinien mieć złoty kolor). Po ostudzeniu przechowywać w lodówce.

Całość - około 12 porcji
Wartość energetyczna 1 porcji: 108 kcal


Oryginalny przepis pochodzi ze strony przy stole blox.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...